Головна > Фітосанітарна безпека > ПОЛЬОВЕ ОЦІНЮВАННЯ НАСІННИЦЬКИХ ПОСІВІВ: ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ6.06.2025, 11:01
ПОЛЬОВЕ ОЦІНЮВАННЯ НАСІННИЦЬКИХ ПОСІВІВ: ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ |
Проведення польового оцінювання (попереднього та остаточного) регламентується Порядком проведення сертифікації насіння, видачі та скасування сертифікатів на насіння, що визначає процедуру проведення комплексу заходів, спрямованих на визначення сортових і посівних якостей насіння, видачі сертифікатів на насіння та їх скасування, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2023 року № 1210 (далі – Порядок), з яким можна ознайомитись за посиланням. Відповіднодо Порядку сертифікації підлягає:
Наголошуємо суб’єктам господарювання, які планують у поточному році сертифікувати вирощене насіння, про необхідність своєчасного проведення польового оцінювання насінницьких посівів, зокрема попереднього, який включає в себе:
Відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал», ця процедура здійснюється аудиторами із сертифікації, які зареєстровані у Державному реєстрі аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів).
Послугою аудиторів можуть скористатися як суб’єкти насінництва (виробництво насіння з правом реалізації), так і господарства-виробники товарної продукції (виробництво насіння для власних потреб).
Результати попереднього польового оцінювання та виявлені у ході його проведення можливі недоліки аудитори із сертифікації відображають у акті польового оцінювання. При проведенні попереднього польового оцінювання до уваги беруть тільки ті ознаки, які в цей період мають явно виражений прояв.
Позитивний результат проведеного попереднього польового оцінювання є підставою для здійснення остаточного польового оцінювання посіву, кінцева мета якого є визнання посіву сортовим, а урожай придатним на насіннєві цілі. У випадку невідповідності показникам придатності на насінницькі цілі – видається акт бракування насіннєвого посіву.
Остаточне оцінювання проводять, користуючись офіційним описом сорту, у фазі розвитку рослин, коли проявляється найбільше сортовирізняльних ознак. Сортові якості (типовість) визначаються як середнє арифметичне значення результатів, отриманих з усіх обстежених рослин.
За результатами остаточного польового інспектування посіву складається акт польового оцінювання, на підставі якого орган із сертифікації видає суб’єкту насінництва сортовий сертифікат,та вносить відповідні дані до Реєстру сертифікатів на насіння.
У разі вирощування насіння для власних потреб, акт польового оцінювання є підставою для звернення до лабораторії для визначення посівних якостей сортового насіння та отримання протоколу випробувань із зазначенням назви сорту та генерації насіння.
Зауважимо, що проведення польового оцінювання насінницьких посівів з подальшим отриманням сертифікатів передбачено лише у господарствах, занесених до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва. Тому господарствам, що планують сертифікацію насіння, необхідно в якомога коротші терміни, до початку настання строків проведення польового оцінювання подати заяву про включення юридичної або фізичної особи-підприємця до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва на 2025 рік, реєстрація до якого, наразі, триває.
За роз’ясненнями з цього питання звертайтеся до відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за телефонами: (050) 171 73 69, (095) 790 71 18 або за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 404. Повернутися назад |