Головна > Інформує податкова служба України > ПРАВИЛА РОБОТИ з РРО для ФОПів-«ЄДИННИКІВ» у 2022 році4.01.2022, 13:43
ПРАВИЛА РОБОТИ з РРО для ФОПів-«ЄДИННИКІВ» у 2022 році |
ПРАВИЛА РОБОТИ з РРО для ФОПів-«ЄДИННИКІВ» у 2022 році
Підприємці – платники єдиного податку, зверніть увагу!
Застосування РРО є обов`язковим для тих суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (зі застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу. Коротко пояснимо:
РРО може не застосовуватися при здійсненні розрахунків виключно у безготівковій формі. Податківці у своїх ІПК до цих видів розрахунків відносять такі:
Перш ніж щось резервувати, ФОП має зробити певну підготовчу роботу. По-перше, йому слід визначитися з типом РРО – апаратний чи програмний. Якщо апаратний, то якого виду, моделі чи буде ФОП його купувати, чи лише орендувати. І який ЦСО буде цей апарат обслуговувати (з ПРРО цей крок пропускається). Після того, як РРО є та вже зрозуміло, у якому магазині він буде застосовуватися, починаємо процедуру реєстрації.
Реєстрація апаратного РРО здійснюється в ДПС за основним місцем обліку. При цьому подати документи для реєстрації можна як на папері, так і в електронній формі.
Для реєстрації РРО підприємець або його уповноважений представник подає до контролюючого органу заяву про реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-РРО (далі - реєстраційна заява) (додаток 1).
Представник може зареєструвати РРО за умови наявності документів, що посвідчують його особу та підтверджують надані йому повноваження. Тобто потрібен паспорт і довіреність.
Реєстраційна заява має бути підписана ФОПом або його представником. Усі розділи реєстраційної заяви підлягають обов’язковому заповненню.
Протягом двох робочих днів після отримання реєстраційної заяви, контролюючий орган відмовляє в реєстрації РРО, якщо:
У разі відсутності підстав для відмови в реєстрації РРО ДПС не пізніше двох робочих днів з дня надходження реєстраційної заяви приймає рішення зареєструвати РРО, для чого формує та резервує фіскальний номер РРО в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС. У день резервування фіскального номера РРО в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС контролюючим органом, де проводиться реєстрація РРО, ДПС надсилає до ЦСО інформацію у вигляді довідки про резервування фіскального номера реєстратора розрахункових операцій за формою №2-РРО. Датою резервування фіскального номера РРО, яка зазначається в довідці про резервування фіскального номера, є дата, що відповідає даті формування фіскального номера РРО в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС. Протягом трьох робочих днів з дати надсилання до ЦСО довідки про резервування фіскального номера РРО переводиться у фіскальний режим роботи. Завершення процедури реєстрації РРО здійснюється на підставі довідки про опломбування РРО та акта введення в експлуатацію РРО, примірники яких у день введення в експлуатацію ЦСО надсилає до контролюючого органу, де проводиться реєстрація РРО. Датою реєстрації РРО, яка зазначається в реєстраційному посвідченні, є дата, що відповідає даті внесення даних до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС.
Про правила реєстрації ПРРО. Реєстрація ПРРО здійснюється на підставі Заяви про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО, що подається у електронній формі за основним місцем обліку ФОП як платника податків через Електронний кабінет (портальне рішення для користувачів або програмного інтерфейсу (АРІ)) або засобами телекомунікацій.
Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій такий ПРРО може використовуватись підприємцем. Про сертифікати електронних підписів та/або печаток, що будуть використовуватись для
ПРРО, ФОП повідомляє згідно з Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Мінфіну від 06.06.2017 р. №557. Підприємець може перевірити реєстрацію всіх зареєстрованих РРО та програмних РРО у відкритій частині Електронного кабінету, розміщеного на офіційному вебпорталі ДПС, в меню Реєстри у вкладці «Інформація про РРО» шляхом пошуку за їх даними.
У разі доставки товару поштою (кур'єрською службою) та проведення розрахункових операцій з відстроченням платежу або в кредит (тобто в тому числі і «накладений» платіж), необхідно забезпечити надання покупцеві разом з товаром розрахункового документа встановленої форми та змісту з позначенням у ньому форми оплати «кредит/післяплата/відстрочка платежу». Тобто незважаючи на те, що при накладеному платежі кошти на рахунок зайдуть безготівково від фінансового посередника, продавець має надати покупцю розрахунковий документ – чек, що підтверджує придбання товару. Водночас при подальшому отриманні коштів на свій рахунок від компанії-перевізника продавець додаткових розрахункових документів (про надходження оплати) не створює. Розрахунковий документ про отримання коштів у такому разі видає фінансова компанія - посередник, а покупцю оплата надходить безготівково шляхом перерахуванням з рахунку на рахунок. Аналогічна ситуація і у випадку, коли доставка товару здійснюється найманим транспортом. Продавець разом з товаром передає через найманого перевізника розрахунковий документ на повну суму проведеної розрахункової операції зі зазначенням, зокрема, форми, якою здійснено остаточну оплату.
Якщо у випадку накладеного платежу на оплату обов’язку складання розрахункового документа не виникає, то якщо покупець самостійно оплачує товар - є нюанси. Зокрема, у коментованій консультації податківці акцентують увагу, що обов'язок суб'єкта господарювання застосовувати РРО/ПРРО при отриманні оплати за товари (послуги) залежить не від форми оплати, а виникає відповідно до способу її здійснення:
Ще з 26 листопада набрав чинності порядок та форма обліку товарних запасів. Цей Порядок визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі - ФОП), які відповідно до Закону України від 06.07.1995року № 265/95 «Про застосування РРО, у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобов'язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, а саме: ФОП, які обрали загальну систему оподаткування, або спрощену систему оподаткування за ставкою 3% , а також ФОП на єдиному податку будь-якої групи, які торгують такими трьома групами товарів: - технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту; - лікарськими засобами та виробами медичного призначення (ветеринарних препаратів та засобів для лікування тварин це не стосується!); - ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Товарний облік не ведуть ФОП-єдинники, які одночасно: перебувають на єдиному податку 1, 2 та 3-ї групи за ставкою 5% (неплатники ПДВ) та не торгують трьома групами товарів, що зазначені вище.
У випадку отримання оплати за замовлений споживачем товар (через інтернет) у позаробочий час, яка здійснена з використанням ЕПЗ продавця, РРО/ПРРО слід застосовувати на підставі виписки фінансової установи про надходження коштів не пізніше наступного робочого дня, з дотриманням хронології здійснення розрахункових операцій.
З 1 січня 2022 року будуть діяти нові штрафи за незастосування РРО З 1 січня 2022 року діятимуть санкції, визначені ст. 17 Закону про РРО. А саме у разі проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання, застосовуються у таких розмірах:
Зауважимо, що мораторій на застосування штрафів під час карантину не поширюється на штрафи за Законом про РРО. Повернутися назад |