» » Молодіжна рада крок за кроком

Молодіжна рада крок за кроком

Участь молоді можна також розглядати як форму партнерства між молоддю та дорослими. Партнерство означає працювати спільно. Це означає прислухатися до голосу кожного й докладно розглядати пропозиції. На практиці це означає, що цілі, прагнення, обов'язки, рішення тощо, обговорюються, схвалюються та молоді люди, і дорослі знають точно:
– куди вони прямують;
– що від них очікують;
– що вони очікують від інших;
– як вони збираються це зробити;
– яку підтримку вони отримують та з якого джерела.
  Перевага партнерства між молоддю та дорослими полягає в тому, що воно приносить взаємну користь, як від застосування вмінь й талантів молодих людей, так і від застосування досвіду та знання дорослих. Таке партнерство також допомагає оцінити індивідуальний внесок всіх учасників, що дає стимул для розробки нових проектів та ініціатив. Недостатньо просто сказати, що молоді люди беруть чи не беруть участь. Існують різні рівні залучення молоді до громадського життя. Все залежить від місцевої ситуації, ресурсів, потреб та досвіду. Роджер Харт пропонує модель «Сходинок дитячої участі», яка ілюструє різні рівні участі дітей та молодих людей у проектах, організаціях або спільнотах.
  Роджер Харт визначає 8 рівнів участі молоді, кожен з яких відповідає одній сходинці драбини:
  Сходинка 8: Спільне прийняття рішення

Проекти чи ідеї пропонуються молодими людьми, яких дорослі запрошують для участі у процесі ухвалення рішення в якості партнерів.
  Сходинка 7: Проектом керують молоді люди

Проектами керують молоді люди, можуть запрошуватися дорослі, щоб забезпечити необхідну підтримку, але проект може бути виконаний і без їхнього втручання.
  Сходинка 6: Ініціатива проекту виходить від дорослих, рішення приймаються спільно з молодими людьми

Ініціатива проекту виходить від дорослих, але молоді люди запрошуються у якості рівнозначних партнерів, щоб разом з дорослими приймати рішення й розподіляти обов'язки.
  Сходинка 5: З молодими людьми консультуються, їх інформують

Дорослі керують проектами, молоді люди висловлюють поради та пропозиції, а їх інформують про те, як такі пропозиції сприяють прийняттю остаточних рішень і досягненню мети.
  Сходинка 4: Проект доручають молодим людям і повідомляють їм про його реалізацію

Проектом керують дорослі, молодих людей запрошують виконати ролі або завдання в межах проекту, і вони є обізнаними про те, який вплив вони насправді мають у проекті.
  Сходинка 3: Символічне залучення (токенізм)

Між молодим людьми розподіляють ролі в межах проекту, але вони ніяк не впливають на прийняття рішень. Створюється помилкове враження (навмисно чи ні), що молоді люди беруть участь, але фактично вони не мають можливості обирати, що їм робити та як.
  Сходинка 2: Молоді люди як декорація

Молоді люди необхідні для участі у проекті, щоб представити молодь як групу, яка користується меншими правами. Вони не грають ніякої вагомої ролі, окрім присутності. Як це буває з декоруванням, молодь висувають на перший план у проекті або організації, щоб їх могли помітити зовні.
  Сходинка 1: Маніпуляція
Молодих людей запрошують взяти участь у проекті, але вони ніяк не впливають на прийняття рішення та його кінцевий результат. Фактично їх присутність потрібна для досягнення інших цілей, до прикладу, для перемоги на виборах в місцеві органи влади, для формування позитивної репутації установи або для отримання додаткових грошових коштів від установ, що підтримують участь молоді.

Сходинки участі молоді можуть бути корисним інструментом для фахівців, які прагнуть отримати об'єктивне уявлення про проекти або ініціативи, що впроваджуються в їх громадах. Не варто сприймати буквально, що ця модель є ієрархію рівнів участі молоді9, і що необхідно досягти найвищих сходинок у будь-який спосіб. Важливо пам'ятати, що рівень залучення молодих людей до громадського життя залежить від контексту, від того, чого необхідно досягти, від наявного досвіду тощо. Іноді досить важко точно визначити рівень участі у проекті внаслідок того, що між ними немає чітких або через складність деяких проектів. Рівні участі можуть з часом змінюватися.

Традиційно молоді люди рідко долучаються до процесів прийняття рішення, оскільки керують та скеровують зазвичай дорослі. Однак,  запрошуючи людей до співпраці у напрямку вирішення місцевих проблем, що стосуються молоді, можна досягти нових перспектив, отримати свіжі ідеї. Це може сприяти пошуку нових шляхів та методів, що виходять за рамки традиційного вивчення проблем. Нові ідеї та методи, можливо, якнайкраще підходять до розвитку сучасного суспільства.