» » ПРО НОВУ ПРОЦЕДУРУ ПРОХОДЖЕННЯ АТЕСТАЦІЇ ПЕДАГОГІЧНИМИ ПРАЦІВНИКАМИ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ СФЕРИ КУЛЬТУРИ

В Україні з 2015 року розпочався процес реформи сфери освіти, одна з цілей якої створення умов високоякісної системи освіти, доступної для кожної людини. З 2017 року Мінкультури долучилося до забезпечення старту освітньої реформи і розпочало оновлення змісту початкової мистецької освіти. Так, на виконання вимог та в терміни визначені законами, Мінкультури було напрацьовано ряд стратегічних документів, серед яких «Концепція сучасної мистецької школи» (наказ від 20.12.2017 № 1433), «Положення про атестацію педагогічних працівників закладів (установ) освіти сфери культури» (наказ від 12.07.2018 № 628, зареєстрований в Мінюсті 16.08.2018 р. за № 926/32378 ), «Положення про мистецьку школу» (наказ від 09.08.2018 № 686, зареєстрований в Мінюсті 03.09.2018 за
№ 1004/32456
)
, затверджено типові освітні програми елементарного (наказ від 24.04.2019 № 352) та середнього (базового) (наказ від 23.07.2019 № 562) підрівнів початкової мистецької освіти тощо.

21 серпня 2019 року відбулася чергова робоча зустріч керівництва Мінкультури з представниками ГО «Всеукраїнська рада директорів закладів початкової мистецької освіти» та Професійної спілки працівників культури України. Під час зустрічі увагу було зосереджено на необхідності налагодження якісної комунікації усіма стейкхолдерами, на вирішенні питань пов’язаних з новою процедурою проходження атестації педагогічними працівниками та на порядку організації освітньої діяльності у зв’язку із затвердження типових освітніх програм.

Щодо останнього питання, Міністр нагадав, що Міністерством неодноразово надавалися роз’яснення та алгоритм дій мистецької школи для організації освітнього процесу у 2019/2020 навчальному році, також у липні було видано наказ (від 04.07.2019 №506 «Про внесення змін до наказу Мінкультури України від 24 квітня 2019 року № 352), який зняв обов’язковість виконання (впровадження в освітню діяльність) з 1 вересня 2019 року освітніх програм для учнів зарахованих на навчання до мистецької школи у 1 клас. Це зроблено з єдиною метою – дозволити кожній мистецькій школі обрати власний темп розвитку і рухатись відповідно до нього. Для цього виділено стільки часу, скільки потрібно щоб обрати оптимальні складники власної освітньої програми та затвердити їх на засіданнях педагогічних рад мистецьких шкіл, з наміром щоб освітня програма кожної окремої мистецької школи повною мірою враховувала особливості регіону, інтереси учнів та передбачала компоненти для вільного вибору дисциплін здобувачами.

Також, у ході зустрічі було виявлено проблему, пов’язану із механізмом фінансування мистецьких шкіл. Для цього Мінкультури проведе переговори і консультації з Мінфіном (на яких буде присутній і представник Президії Всеукраїнської ради директорів закладів початкової мистецької освіти) та спільно напрацюють роз’яснення, що будуть надіслані всім обласним державним адміністраціям.

Повертаючись до питання, пов’язаного з діючою процедурою проходження атестації педагогічними працівниками, то для його вирішення розроблено дорожню карту подальших дій у напрямку напрацювання консолідованого варіанту змін до Положення про атестацію педагогічних працівників закладів (установ) сфери культури).

Мінкультури ініціювало започаткування діяльність національної консультативної платформи «Мистецька школа майбутнього»,  яка об’єднає широке коло представників мистецьких шкіл, інших закладів (установ) освіти сфери культури, представників засновників мистецьких шкіл, професійних спілок, громадських організацій у сфері культури і мистецтва, а також науковців, діячів культури та інших заінтересованих осіб, небайдужих до майбутнього мистецької освіти, та стане майданчиком для широкого суспільного обговорення питань, пов’язаних зі розвитком та функціонуванням мистецьких шкіл.

Міністерство вітає ініціативу представників науково-мистецької сфери долучитися до роботи Національної консультативної платформи «Мистецька школа майбутнього».