» » Незалежне оцінювання виконання бюджетів ОТГ

Незалежне оцінювання виконання бюджетів ОТГ

Експерти презентували аналітичні показники виконання бюджетів ОТГ за І-ше півріччя 2019 року у розрізі областей.

Експертами Програми «U-LEAD з Європою» та SKL International підготовлено аналітичні показники, які характеризують виконання бюджетів 806 ОТГ у розрізі кожної з 24-х областей.

Метою підготовки даної аналітики є порівняльна характеристика фінансових показників ОТГ в межах відповідної області, яка дає можливість проаналізувати аналогічні показники з громадами, розташованими в межах однієї областях та в інших областях. Як уже неодноразово зазначалося, головною метою модернізації системи державного управління та територіальної організації влади, яка сьогодні відбувається в Україні, є формування ефективного місцевого самоврядування, створення комфортних умов для проживання громадян, надання їм високоякісних та доступних публічних послуг, становлення інститутів прямого народовладдя. Досягнення зазначених цілей неможливе без належного рівня економічного розвитку відповідних територій, їх фінансового забезпечення і достатніх джерел для наповнення місцевих бюджетів. Саме фінансовий аспект є одним із найсуттєвіших, від якого у великій мірі залежить успішність функціонування об’єднаних територіальних громад.

Показники в межах кожної області систематизовано у розрізі чотирьох груп, які характеризують фінансові аспекти діяльності об’єднаних територіальних громад:

1. доходи на душу населення (співвідношення обсягу надходжень доходів загального фонду без трансфертів до кількості мешканців відповідної ОТГ)

2. рівень дотаційності бюджетів (співвідношення обсягу базової чи реверсної дотації до суми доходів загального фонду ОТГ без урахування субвенцій з державного бюджету)

3. питома вага видатків на утримання апарату управління у фінансових ресурсах ОТГ (відсоткова частка видатків на утримання апарату управління органів місцевого самоврядування у сумі доходів загального фонду без урахування трансфертів з державного бюджету)

4. питома вага заробітної плати у видатках загального фонду (відсоткова частка проведених із загального фонду бюджету видатків на заробітну плату з нарахуваннями до обсягу видатків загального фонду бюджету без урахування трансфертів, перерахованих з бюджету ОТГ до інших бюджетів)

За підсумками 2018 року середній показник доходів загального фонду (без трансфертів) на 1-го мешканця по 20-ти ОТГ області склав 2 756,7 грн. Найбільше доходів у розрахунку на 1-го мешканця отримано у Мар’янівській ОТГ – 5 649,6 грн, найменше у Великоандрусівській ОТГ – 1 047,6 грн.
Серед ОТГ області 5 громади отримують з державного бюджету базову дотацію, 11 перераховують реверсну дотацію. Рівень дотаційності існуючих громад є невисоким, найвищий показник у Великоандрусівській громаді, у якої обсяг базової дотації у загальній сумі доходів становить 24,6%.
Найбільша питома вага видатків на утримання апарату управління у доходах загального фонду (без урахування трансфертів) припадає на бюджет Ганнівської ОТГ – 47,9%, найменша на бюджет Мар’янівської ОТГ – 8,4%.
В середньому, по всіх ОТГ області питома вага заробітної плати у видатках загального фонду становить 67,0%. Найвищий показник видатків у Тишківській ОТГ – 84,7%, найнижчий у Мар’янівській ОТГ – 35,1%.

У даному контексті слід зауважити, що наведені фінансові показники:

• є статичною інформацією, яка відображає стан речей на відповідну дату (в даному випадку 01.07.2019 року);
  • відображають окремі, найбільш суттєві, напрямки фінансово-бюджетної діяльності громад;
  • дають можливість здійснювати порівняльний аналіз ідентичних параметрів у розрізі різних громад в межах однієї області та між різними областями.

Одночасно з цим слід також зазначити, що для формулювання обґрунтованих висновків необхідно провести більш глибокий аналіз фінансових показників конкретних громад, виявляти причинно-наслідкові зв’язки між рівнем розвитку соціальної та промислової інфраструктури, підприємницьким та ресурсним потенціалом території, демографічними чинниками і т.п. Наведені параметри є лише відправною точкою для проведення такого аналізу і дають можливість сформувати загальне уявлення про фінансовий потенціал громад.

Матеріали підготовлено за підсумками виконання місцевих бюджетів 806 ОТГ за січень-червень 2019 року, на підставі даних Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Державної статистичної служби України, даних веб-порталу openbudget.gov.ua експертами Програми «U-LEAD з Європою» та SKL International:

• Віктором Венцелем, експертом Програми «U-LEAD з Європою»
  • Ігорем Герасимчуком, експертом проекту SKL International