Яких заходів ужити аграрним підприємствам, щоб провести польові роботи в умовах воєнних дій в Україні?
Щоб створити безпечні та безаварійні умови праці у суб’єктів господарювання сільського господарства та мінімізувати ризики виникнення нещасних випадків на виробництві під час проведення польових робіт в умовах воєнних (бойових) дій в Україні, пропонуємо роботодавцям вжити такі заходи:
- Переглянути накази про призначення відповідальних осіб за організацію охорони праці під час проведення польових робіт:
в цілому по господарству —головний інженер, головний агроном;
по відділках, бригаді — керуючий відділком, бригадири тракторних і польових бригад.
- Перед проведенням комплексу польових робіт роботодавцям, спільно з представниками відповідних структурних підрозділів МВС та ДСНС, організувати перевірку сільськогосподарських угідь та прилеглих ділянок на предмет наявності снарядів, вибухових пристроїв та інших предметів і матеріалів, що створюють або можуть створити загрозу працівникам сільського господарства (особливо у зонах прилеглих до ведення бойових дій);
- Розробити плани евакуації персоналу перед початком та під час проведення бойових дій та плани ліквідації аварійних ситуацій з мінімальним рівнем загрози життю та здоров’ю працюючих. Посадовим особам підприємства довести дані плани до працівників під підпис;
- Доставку, транспортування та ручне перенесення обладнання, устаткування, добрив та інших матеріалів до місця безпосереднього виконання робіт, потрібно здійснювати у відповідності до розроблених безпечних маршрутів, з якими ознайомлені усі працівники, які будуть виконувати зазначені роботи.
- Організувати проведення комплексу польових робіт в умовах достатньої видимості, виключно у денний час;
- Керівникам сільськогосподарських підприємств всіх форм власності разом з інженерам з охорони праці напередодні розпалу польових робіт посилити профілактичну роботу по запобіганню виробничого травматизму в поточному році (проведення семінарів з залученням спеціалістів МВС, ДСНС та Держпраці по можливості);
- Організувати роботу з працівниками згідно Правил з охорони праці в сільськогосподарському виробництві;
дотримуватись нормативних актів з охорони праці, а саме:
- перед проведенням комплексу польових робіт організувати позапланові інструктажі з питань охорони праці працівників щодо дій посадових осіб та виробничого персоналу суб’єктів господарювання у разі початку бойових дій (артилерійські обстріли, бомбардування тощо);
- організувати навчання працюючих безпечним методам роботи;
- провести інструктаж з питань охорони праці з усіма працівниками, зайнятими на всіх виробничих процесах;
- забезпечити працюючих спецодягом, засобами індивідуального захисту, аптечкою, питною водою та засобами пожежогасіння;
- відвести місце для відпочинку, споживання їжі та паління;
- не допускати до роботи осіб, які не пройшли медогляд;
- не допускати до роботи осіб хворих, перевтомлених, тих, які знаходяться в нетверезому стані, або тих, що не пройшли інструктаж з охорони праці;
- провести заходи щодо зміцнення трудової та виробничої дисципліни;
- для виконання технологічних процесів не допускати машини і обладнання, які мають технічні несправності;
- заміняти, регулювати та очищати робочі органи машин дозволяється тільки при непрацюючому двигуні трактора, після того, як будуть опущені, або встановлені на підставки, робочі органи; не допускати експлуатацію машин без передбачених конструкцією огорож рухомих елементів;
- причепи до трактора і навіска сільськогосподарських машин повинні виконуватись особами, які обслуговують дану машину, із застосуванням інструменту підйомних пристосувань, які гарантують безпечне виконання операцій.
- При підготовці полів до комплексу польових робіт:
- вибрати і вивезти каміння, засипати ями та інші перешкоди;
- проробити контрольні борозни;
- відбити поворотні смуги; відзначити місця для відпочинку.
- Причіп та навіску машин і обладнання на трактор необхідно виконувати удвох. Робітник, який здійснює зчіпку (навіску), не повинен стояти на шляху руху трактора до машин, а зчіпку починати тільки після сигналу тракториста. Тракторист повинен вести трактор на пониженій передачі, на малих обертах двигуна, без ривків слідкувати за діями зчіпками і весь час тримати ногу на педалі головної муфти зчеплення. З’єднувати причіпну сергу з причіпним пристроєм машин потрібно тільки при зупиненому тракторі і виключеній передачі.
- Завантаження сівалок посівним матеріалом та добривами повинне виконуватись тільки при допомозі механічної заправки.
- При застосуванні гербіцидів та пестицидів для обробітку безпосередньо в полі необхідно обов’язково пересвідчитись, що в зоні роботи агрегату та на прилеглих полях не працюють люди, а в разі виконання на цих полях агротехнічних операцій, в подальшому витримати карантинні строки, які встановлені на певний вид пестицидів.
- На навісних сівалках робота сівальника забороняється. Обслуговування одним працюючим більше однієї сівалки забороняється. Сівальник під час виконання робіт повинен бути одягнений в спецодяг, спецвзуття, використовувати ЗІЗ (захисні окуляри і респіратор).
- Забороняється сівальнику під час руху агрегату переходити з сівалки на сівалку, сидіти на насіннєвих ящиках, працювати при знятих огорожах, очищати руками робочі органи. Разом з тим, звертаємо особливу увагу роботодавців на заборону застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці. Також забороняється залучати неповнолітніх до надурочних робіт і робіт у вихідні дні та до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Наразі необхідною умовою успішного проведення комплексу весняно-польових робіт та збереження людського потенціалу є створення керівниками сільськогосподарських підприємств всіх форм власності безпечних умов праці найманих працівників, здійснення належного контролю за підлеглими працівниками та суворе дотримання працівниками трудової та виробничої дисципліни, правил охорони праці, пожежної безпеки умовах воєнних (бойових) дій в Україні.
Повернутися назад
|