Небезпека нелегальної зайнятості, полягає у тому, що бюджет недоотримує кошти, мінімізуються надходження до Пенсійного фонду, а особливо в тому, що люди не матимуть змоги отримати пенсію, яка відповідає рівню їхньої реальної зарплати.
Крім того у разі вивільнення у випадку скорочення чисельності або штату працівників, або ж при виникненні проблем зі здоров’ям, працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа, або вони розраховуватимуться тільки з офіційної, малої заробітної плати.
Таким чином, влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати, що це може призвести до того, що:
- Вимагатимуть працювати понад норму, а то і без вихідних без додаткової оплати праці;
- не буде доплат за роботу в нічний час, за наднормативні роботи і роботу у святкові дні, а також індексації заробітної плати у зв’язку із зростанням індексу інфляції;
- не буде вихідної допомоги при звільненні працівника через скорочення штатів;
- не буде ніяких соціальних гарантій, передбачених для працівника;
- не буде права на відпустку, в тому числі, і на відпустку в зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною, грошової компенсації за невикористану відпустку;
- не буде права на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов’язана з шкідливимиумовами праці);
- не буде права на охорону праці;
- працівник не матиме змоги зареєструватись в центрі зайнятості як безробітний та отримати відповідну допомогу.
Якщо раніше до роботодавців за порушення трудового законодавства застосовувались тільки адміністративні санкції, то відтепер з’явились і фінансові санкції.
Тож закликаємо роботодавців та працівників свідомо ставитися до свого майбутнього – легалізувати найману працю та відмовитись від «чорної» зарплати в «конвертах».
Детальніше щодо Порядку оформлення найманих працівників можна ознайомитися за посиланням - poryadok-oformlennya-naymanih-pracvnikv.docx
(Переглянути онлайн)