Навігація

Архів новин

Вхід

Офіційний сайт Добровеличківської селищної ради » Держпродспоживслужба » САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНИЙ НАГЛЯД

Сказ: небезпека хвороби та ефективність щеплень

Сказ – це особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке і невиліковне захворювання людей і тварин, яке неминуче закінчується смертю. Джерелом збудника сказу є хворі тварини (зокрема червоні лисиці), які виділяють вірус зі слиною. Зараження сказом відбувається в основному через покуси чи внаслідок потрапляння слини хворої тварини на свіже поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.

 

У перебігу хвороби розрізняють 3 стадії: передвісники, збудження і параліч. У першій стадії, яка триває 1-3 дні, на місці укусу з’являються неприємні відчуття (біль, печіння, заніміння, свербіння), почервоніння і набряк. Показним у цей час є симптомокомплекс неспокою, страху, занепокоєння: хвора тварина пригнічена, відмовляється від їжі, погано спить, уникає людей. Стадія збудження характеризується розвитком нападів гідрофобії (водобоязні) - дуже болючих спазмів глотки і гортані з шумним диханням та навіть його зупинкою. Також виникають судоми у відповідь на посилений рух повітря (аерофобія), боязнь яскравого світла (фотофобія), голосного звуку. Через 2-3 дні стадія збудження змінюється на стадію паралічів (м’язів кінцівок, язика, глотки). Смерть настає від паралічу дихання і порушення серцевої діяльності.

 

Як діяти людям, яких покусала тварина?

Перш за все необхідно якомога швидше промити рану водою з господарським милом, обробити краї 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку і звернутись у травматологічні пункти (відділення) лікарні за медичною допомогою, або до найближчого лікувально-профілактичного закладу. У разі укусів дикими, безпритульними тваринами треба пройти курс антирабічних щеплень у медичному закладі. Ці щеплення наразі - єдиний ефективний засіб профілактики сказу.

Тварину, яка вкусила людину, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд, попередити ветеринарного працівника, який протягом 10 днів буде проводити клінічний огляд тварини.

 

Для запобігання виникнення сказу потрібно регулярно проводити щеплення домашніх улюбленців, а якщо з’явилися клінічні ознаки захворювання, доправити тварину для огляду у ветеринарну установу.

 

Зазначимо, що протягом 2022 року на території Новомиргородської ТГ сказ було лабораторно підтверджено у 6 голів лисиць, 1 кота та 1 собаки. Щороку працівниками Новоукраїнської районної державної лікарні ветеринарної медицини (Новомиргородський відділ) здійснюються профілактичні подвірні щеплення собак та котів проти сказу. Так з початку року вже проведено щеплення 2 610 собакам та котам.

 

Водночас деякі власники тварин відмовляються від надання тварин собак та котів для профілактичних щеплень. Звертаємо увагу, що за порушення вимог Закону України «Про ветеринарну медицину», ст.107 КупАП щодо порушення правил карантину тварин та ненадання тварини для проведення щеплення антирабічною вакциною, ст.107-2 КупАП щодо порушення вимог ідентифікації та реєстрації тварин власники тварин несуть адміністративну відповідальність.

 

Власники тварин зобов’язані щорічно надавати їх для проведення щеплення проти сказу. Вакцина є безкоштовною в державних лікарнях ветеринарної медицини Держпродспоживслужби області.

 

Закликаємо громадян до усвідомлення наслідків відмови від регулярного щеплення домашніх улюбленців проти сказу. Хвороба невиліковна і в випадку пізнього звернення до лікувального закладу на людину чекає неминуча смерть.

 

Якщо ви вирішили завести домашнього улюбленця чи надали прихисток безпритульній тварині, обов’язково зверніться у ветеринарну установу для проведення клінічного огляду тварини та профілактичної вакцинації проти сказу.

 

 

Новоукраїнське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЧЕРЕЗ ВІДСУТНІСТЬ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ ПРИПИНИЛАСЯ ЦЕНТРАЛІЗОВАНА ПОДАЧА ВОДИ

 Через часті обстріли енергетичної та критичної інфраструктури нашої країни зі сторони російської федерації почастішали перебої в електро- та водопостачанні. Тож варто заздалегідь підготуватись до таких екстрених умов та вжити деяких заходів...

Докладніше

Що робити у випадку відсутності водопостачання

 У зв'язку з випадками припинення водопостачання та враховуючи те, що вода є однією з найнеобхідніших умов для людини, рекомендуємо:
💧для пиття використовувати лише добре прокип’ячену або бутильовану воду. Кип’ятіння є найефективнішим методом знезаражування води – для пиття та приготування їжі воду потрібно кип’ятити не менше 10 хвилин від моменту закипання
💧використовуйте питну воду з бюветів та інших джерел нецентралізованого водопостачання – колодязів, шахтних криниць, пунктів розливу питної води лише ❗️після обробки❗️
💧зберігайте воду в закритих ємностях. Щоб не сплутати ємності, нанесіть позначки щодо призначення води (вода для пиття, вода для господарських потреб тощо)
☝️Пам'ятайте! Вода належної якості – запорука недопущення зараження інфекційними захворюваннями та загострення хронічних хвороб

Що потрібно знати про коронавірус 2019-nCoV та як запобігти поширенню інфекції

Коронавірус 2019-nCoV - це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай, у грудні 2019 року... 

Докладніше

Профілактика гострих кишкових захворювань і харчових отруєнь для керівників закладів громадського харчування

З метою запобігання гострим кишковим захворюванням і харчовим отруєнням, пов'язаним з проведенням масових заходів (свята, випускні вечори, весілля, хрестини, поминальні обіди тощо) на об'єктах громадського харчування, суб’єкти господарювання (юридичні особи, фізичні особи – підприємці), які провадять діяльність на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані забезпечити ряд вимог...

Докладніше

Дії населення при загрозі або виникненні НС з викидом (виливом) АЗОТУ

Україна вже більше п'яти місяців бореться із російськими загарбниками. За цей час вже фіксувалися випадки хімічної атаки населення у різних регіонах, тому важливо знати, як правильно діяти, аби захиститися від отруєння азотною кислотою.

АЗОТНА КИСЛОТА – безбарвна димуча рідина з їдким запахом, легко розкладається,забарвлюючись у жовтий колір. Сильний окислювач, корозійна для більшості металів...

Докладніше
  Маєте проблеми зору?
  Оберіть зручний формат:

  A-    A    A+  Увімкнути альтернативну версію сайту


Опитування
Корисні ресурси


  Офіційне інтернет-представництво Президента України


  Верховна Рада України


  Законодавство України


  Кабінет Міністрів України


  Кіровоградська ОДА


  Кіровоградська обласна рада