Навігація

Архів новин

Вхід

Офіційний сайт Добровеличківської селищної ради » Державна служба зайнятості інформує

Чи визначені особливості організації професійного навчання безробітних з числа осіб з інвалідністю?

Так, визначені.

Професійне навчання зареєстрованих безробітних із числа осіб з інвалідністю організовується згідно з рекомендаціями медико-соціальної експертної комісії. Це встановлено пунктом 5 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 264.

Також встановлено, що, за потреби, заклад освіти створює таким безробітним відповідні умови для професійного навчання (диференційований підхід до розроблення освітньої програми, розумне пристосування навчального місця, забезпечення необхідними навчально-методичними матеріалами, зокрема шрифтом Брайля, та інформаційно-комунікаційними технологіями для організації освітнього процесу згідно із законодавством, переклад жестовою мовою, безперешкодний доступ до будівель, споруд і приміщень закладу освіти відповідно до державних будівельних норм, стандартів і правил тощо) з урахуванням наданих особі з інвалідністю рекомендацій медико-соціальної експертної комісії.

Вся інформація про організацію професійного навчання зареєстрованих безробітних на вебсторінці Державного центру зайнятості, посилання тут: https://shorturl.at/xQYUt

 

#Правовий_порадник_шукача_роботи

 

 

Чи можуть зареєстровані безробітні з вищою освітою пройти перепідготовку за робітничою професією?

Так, можуть.

Пунктом 4 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 264, передбачено, що професійне навчання зареєстрованих безробітних із фаховою передвищою та вищою освітою здійснюється, серед іншого, шляхом перепідготовки за робітничими професіями.

Переважно таке навчання має стосуватися робітничих професій, затребуваних на ринку праці. Слід також зазначити, що безробітні з вищою освітою можуть проходити професійне навчання шляхом підвищення кваліфікації або стажування.

З іншою інформацією щодо профнавчання можна ознайомитись на вебсторінці Державного центру зайнятості, посилання тут:

https://www.dcz.gov.ua/profnavch/navchbezrab

 

#Правовий_порадник_шукача_роботи

Які зміни відбулись у законодавстві щодо рамки кваліфікацій?

Перш за все нагадаємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1341 затверджено Національну рамку кваліфікацій. Пунктом другим цієї постанови рекомендовано центральним органам виконавчої влади, установам та організаціям, що беруть участь у реалізації державної політики у сфері освіти, зайнятості та соціально-трудових відносин, об’єднанням роботодавців, професійним спілкам, іншим заінтересованим соціальним партнерам використовувати Національну рамку кваліфікацій у практичній діяльності.

Урядовою постановою від 11 червня 2025 року № 686 (набрала чинності 14 червня 2025 року) внесено зміни до вказаної Національної рамки кваліфікацій. Зокрема, цими змінами визначено, що:

професійною кваліфікацією (повною професійною кваліфікацією) є визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати всі трудові функції, визначені відповідним професійним стандартом;

частковою професійною кваліфікацією є визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати частину трудових функцій, визначених відповідним професійним стандартом.

Постанова Кабінету Міністрів України від 11 червня 2025 року № 686 доступна на урядовій вебсторінці, посилання тут: https://shorturl.at/uAnd1

 

#Електронний_кадровий_клуб

 

Чи може безробітний самостійно вибрати заклад освіти для проходження професійного навчання?

Так, може.

Можливість вибору закладу освіти передбачена пунктом 8 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 264.

Встановлено, що зареєстрований безробітний здійснює вибір місця навчання із:

переліку закладів освіти для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних;

переліку роботодавців, які замовили та здійснюють професійне навчання зареєстрованих безробітних на робочому місці (на виробництві) за індивідуальною формою навчання або шляхом стажування з подальшим їх працевлаштуванням.

Вказані переліки формуються центром зайнятості відповідно до Порядку відбору закладів освіти для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних та (або) їх проживання в період навчання, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 16 травня 2013 року № 269.

Також безробітний може вибрати заклад освіти з переліку закладів професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості, сформованого Державним центром зайнятості.

Наказ Міністерства соціальної політики України від 16 травня 2013 року № 269 доступний на вебсторінці Державного центру зайнятості, посилання тут: https://shorturl.at/IEmni #Правовий_порадник_шукача_роботи

Чи може заклад освіти відмовити безробітному у проходженні професійного навчання?

Так, може.

На початку нагадаємо, що відповідно до пункту 8 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 264, зареєстрований безробітний здійснює вибір місця навчання із переліку закладів освіти для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних.

Філія обласного центру зайнятості узгоджує із вибраним безробітним закладом освіти можливість прийому його на навчання, дату початку навчання та інформує безробітного про готовність закладу освіти прийняти його на навчання.

У разі відмови закладу освіти прийняти безробітного на навчання філія інформує про це безробітного та пропонує вибрати інший заклад освіти з переліку закладів освіти чи переліку закладів освіти Державної служби зайнятості.

У разі відмови закладів освіти, які внесено до переліку закладів освіти, прийняти безробітного на навчання або відсутності в переліку закладів освіти таких, які здійснюють професійне навчання за вибраною безробітним професією, програмою підвищення кваліфікації, він вибирає заклад освіти із зведеного переліку закладів освіти для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних, сформованого Державним центром зайнятості відповідно до Порядку відбору закладів освіти для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних та (або) їх проживання в період навчання.

Перелік закладів освіти доступний на вебсторінці Державного центру зайнятості - рубрика “Де навчатися?”, посилання тут: https://shorturl.at/bn6Mp

 

#Правовий_порадник_шукача_роботи

Який документ дає право безробітному на професійне навчання?

Документом, що дає зареєстрованому безробітному право на професійне навчання в закладах освіти, що надають освітні послуги, або індивідуальне навчання на робочому місці (на виробництві) чи стажування в роботодавця, є сертифікат на навчання.

Відповідно до пункту 10 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 264, сертифікат на навчання видається безробітному філією обласного центру зайнятості (за місцем реєстрації особи). Форма сертифіката є додатком до вказаного Порядку.

Форма сертифіката доступна на вебсторінці Державного центру зайнятості (рубрика “Пов’язані закони та постанови”), посилання тут: https://shorturl.at/r1deC

#Правовий_порадник_шукача_роботи

 

 

Які витрати, пов’язані з професійним навчанням, оплачуються безробітному?

Нагадаємо, що питання професійного навчання безробітних нормативно врегульовані  Порядком професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних (далі – Порядок). Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 264.

Порядок передбачає, що для проходження професійного навчання зареєстрованому безробітному видається сертифікатом на навчання, що гарантує його оплату.

Окрім того пунктом 12 Порядку передбачено, що у разі вибору безробітним професійного навчання за професією, здобуття якої відповідно до законодавства потребує обов’язкового медичного, психіатричного та наркологічного оглядів, центром зайнятості відшкодовуються витрати для проходження такого огляду. Для цього центри зайнятості укладають договори з відповідними закладами охорони здоров’я.

Також пунктом 14 Порядку визначено, що у разі вибору безробітним для проходження професійного навчання закладу освіти, що розташований не за місцем його реєстрації як безробітного та/або не за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування), такий безробітний забезпечується місцем проживання на період навчання з отриманням сертифіката на проживання в період навчання (гарантує оплату центром зайнятості витрат на проживання).

У такому разі безробітному компенсуються також витрати на проїзд до місця навчання та у зворотному напрямку.

Корисна інформацію про навчання зареєстрованих безробітних доступна на вебсторінці Державного центру зайнятості, посилання тут: https://shorturl.at/2DSk5.

 

#Правовий_порадник_шукача_роботи

 

 

У яких випадках може проводитися професійне навчання безробітних?

Механізм організації центрами зайнятості професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних визначено Порядком професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 р. № 264 (далі - Порядок).

Пунктом 6 Порядку передбачено, що кар’єрний радник для прийняття рішення щодо необхідності професійного навчання безробітного враховує такі обставини:

безробітний не має професії (спеціальності) і вперше шукає роботу;

підходяща для безробітного робота потребує попередньої перепідготовки за іншою професією;

підходяща для безробітного робота потребує підвищення кваліфікації з метою вдосконалення раніше набутих компетентностей у межах професійної діяльності або галузі знань;

безробітний втратив здатність виконувати роботу за попередньо здобутою (здобутими) професією (професіями), спеціальністю (спеціальностями) у зв’язку із станом здоров’я;

безробітний бажає провадити підприємницьку діяльність або отримати професію для забезпечення себе роботою самостійно;

є поточна та перспективна потреба ринку праці в кадрах;

роботодавець замовив організацію професійного навчання безробітного в закладі освіти з подальшим його працевлаштуванням у цього роботодавця;

роботодавець замовляє та здійснює професійне навчання безробітного на робочому місці (на виробництві) за індивідуальною формою навчання або шляхом стажування з подальшим його працевлаштуванням у цього роботодавця.

Примітка. З текстом Порядку можна ознайомитись на вебсторінці Державного центру зайнятості: https://shorturl.at/IJoX6

 

#Правовий_порадник_шукача_роботи

За якими формами здобуття освіти проводиться професійне навчання безробітних?

Професійне навчання безробітних здійснюється за очною (денною, вечірньою), дистанційною, мережевою, індивідуальною (на робочому місці (на виробництві), дуальною формами здобуття освіти або шляхом їх поєднання. Це визначено пунктом 16 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 264.

Професійне навчання безробітних може здійснюватися у групах (від 7 до 30 осіб) або шляхом індивідуального навчання за освітніми програмами, які розроблені на основі стандартів освіти, професійних стандартів, типових навчальних планів та типових навчальних програм, та індивідуальними робочими навчальними планами.

Все про організацію професійного навчання та реалізацію Державною службою зайнятості активних програм зайнятості у форматі “Питання - відповіді” можна дізнатися на вебсторінці Державного центру зайнятості, посилання тут: https://shorturl.at/XFrwm

 

#Правовий_порадник_шукача_роботи

 

 

Завітайте на вебінар та зробіть перші кроки до власного бізнесу!

Якщо ви бажаєте створити або розширити власний бізнес і не знаєте з чого почати, державна програма «Власна справа», яку адмініструє Державна служба зайнятості, вам на допомогу!

Тож, якщо ви є:

  • громадянином України;
  • фізичною особою або фізичною особою-підприємцем;
  • суб’єктом малого або мікробізнесу;
  • учасником бойових дій/дружиною або чоловіком учасника бойових дій;
  • особою з інвалідністю внаслідок війни, запрошуємо вас взяти участь у вебінарі з питань отримання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу за програмою «Власна справа».

Завітайте на вебінар та зробіть перші кроки до власного бізнесу!

Зустріч відбудеться 01 липня 2025 року о 14:00 на платформі ZOOM за посиланням: https://us05web.zoom.us/j/8931372276?pwd=cERDbGlVUWloS3hFejExamc1a2RqUT09

 

Ідентифікатор конференції: 893 137 2276

Код доступу: 0000

Довідкову інформацію щодо проведення заходу можна дізнатися за телефоном: +38 (093) 478 70 81.

 

#підтримка_підприємництва

←  повернутися 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 68 далі →
    Маєте проблеми зору?
    Оберіть зручний формат:

    A-    A    A+  Увімкнути альтернативну версію сайту


Опитування




Корисні ресурси







    Офіційне інтернет-представництво Президента України


    Верховна Рада України


    Законодавство України


    Кабінет Міністрів України


    Кіровоградська ОДА


    Кіровоградська обласна рада